Size bir telefon kadar yakınız
(+90) 262 658 08 00

KAYNAK TEMİZLEME

 

 

Kaynak Temizliği

Çelik

Çelik işleme endüstrisinde kaynak hazırlığı ve kaynak temizliği hayati öneme sahiptir. Bir lazer sistemi, mevcut bir sürece veya üretim hattına zahmetsizce yerleştirilebilir ve böylece tüm süreci hızlandırır.

Kaynak hazırlığı, kaynak yapmadan önceki çok önemli bir adımdır ve bu hazırlık yüzey temizliği ile yapılabilir.

Yumuşak çeliklerin kaynaklarında lazerle temizleme, kaynak işlemi sırasında oluşan siyah ve kalın maddeden dolayı zordur ancak küçük yüzeylerde sorunsuz çalışır.

Bu temizlikte hem düşük hem de orta güç sistemleri kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Alüminyum

Birkaç yıl önce alüminyum üzerinde yaptığımız çalışmalar sonucunda iyi bir kaynak hazırlığının etkileri belirlendi. Bu çalışmada iyi ve kötü kaynak hazırlığını karşılaştırdık. Yani bir parçada yüzeydeki tüm oksitler giderilirken diğer parça hiçbir temizlik işlemine tabi tutulmadı.

Yukarıdaki resmin solunda iyi bir yüzey temizliğinden kaynaklanan daha az gözenekliliği görebilirsiniz. Bir kaynakta gözeneklilik ne kadar az olursa, zamanla kırılma şansı da o kadar az olur.

Alüminyum üzerindeki kaynaklar hazırlanırken ve temizlenirken yüksek hızlara ulaşılabilir, bu da lazer temizliğini çok etkili bir çözüm haline getirir.

Bu temizlikte hem düşük hem de orta güç sistemleri kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik, kaynak hazırlığı ve temizliği için en az alüminyum kadar uygundur. Paslanmaz çelik temizliğinde dakikada 1 metre ile 1.5 metre arasında

değişen temizleme hızlarına ulaşabilirsiniz.

Bu hızlar ortalama kaynak hızlarına uygundur, bu nedenle mevcut bir hatta yeni bir lazer temizleme sistemi eklemek kolaydır.

Sanıyoruz ki kimyasal çözücüler kullanımı gibi geleneksel yöntemlerle temizliğe kıyasla lazer ile temizlemenin çok daha temiz bir yöntem olduğunu söylememize gerek yoktur.

Bu temizlikte de hem düşük hem de orta güç sistemleri kullanılabilir.

Markalama

Lazer markalama’, lazer teknolojisini kullanarak ürünleri, malzemeleri veya parçaları markalama tekniğidir. Lazerle temizliğin temel prensiplerinden biri olan ana malzemeye zarar vermeden yüzeydeki kir tabakasını ortadan kaldırma sayesinde lazerle temizlik markalama uygulamaları için de son derece uygundur.

Lazer ile markalama çok hassas bir iştir ve sonuçlar büyük ölçüde ana malzemeye ve çıkarılması gereken üst katmana bağlıdır.

Doğru uygulandığında, lazer markalama aşağıdaki avantajlara sahiptir:

  • Yüksek markalama hızları elde edilebilir
  • Yüksek hassasiyet
  • Yüksek çok yönlülük
  • Markalama çok dayanıklıdır ve kolayca çıkarılamaz

Bu işlem için sadece düşük güç sistemleri uygundur.