Size bir telefon kadar yakınız
(+90) 262 658 08 00

KALIP TEMİZLEME

 

Cam Kalıp Temizliği 

Temizlik söz konusu olduğunda cam kalıpların çok özel ihtiyaçları vardır.

 

Cam temizliğindeki en önemli zorluklardan bazıları şunlardır:

  • Hacimde herhangi bir artış olmamalıdır (örneğin şişeler). Bundan dolayı ana malzeme etkilenmemelidir.
  • Hiçbir pürüz oluşmadığından emin olmak için kenarlar korunmalıdır.
  • Hava çıkışını sağlamak için cam kalıplarda çok sayıda küçük delik bulunur. Lazer temizle hiçbir kalıntı bırakmadan bu deliklerin iyi temizlenmesini sağlar.

En iyi çözüm:

Cam sanayisinde hız önemli bir faktör olduğu için genellikle 500-2000 W makinelere ihtiyaç duyulur.

Kauçuk & Lastik Kalıp Temizliği

Kauçuk kalıp temizliği söz konusu olduğunda hız belirleyici faktördür. Örneğin bir binek otomobil için bir lastik kalıbının temizlenmesi kumlama ve kimyasal yöntemler gibi geleneksel yollarla yapıldığında sekiz saat sürerken lazer temizlik ile saatte 2m²’lik bir alan temizlenebilir.

Kauçuk endüstrisinden birçok alüminyum kalıp kullanılır. Lazer ile temizlik geleneksek bir temizlik yöntemi olan kumlamanın aksine ana malzemeye zarar vermeden alüminyum kalıpları temizler.

Buna ek olarak lazerle temizleme teknolojisi geleneksel yöntemlere göre temizlenmesi çok daha zor ve kir kalınlığı daha fazla olan yüzeyleri temizleyebilir.

En iyi çözüm:

500-2000W sistemler

Plastik Kalıp Temizliği

Tıpkı kauçuk kalıplarda olduğu gibi, plastik kalıpların temizliği söz konusu olduğunda hız çok önemli bir faktördür. Lazer temizleme, ana malzemeye zarar vermeden bu hıza ulaşmayı başarır.

Pek çok plastik kalıp, temizlik sırasında zarar görmemesi gereken özel bir yapıya sahiptir. Kumlama gibi geleneksel metotlar bu yüzeyleri temizlerken zarar vermemeyi garanti edemezken lazer temizleme edebilir.

Bunun da ötesinde, çok sayıda kalıp nihai ürüne aktarılmak üzere yüksek parlaklığa sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Lazer ile temizlik bu yüksek parlaklığın temizlikten etkilenmemesini sağlar.

En iyi çözüm;

Küçük kalıplar için 20-100 W makineler

Eğer yüksek hızlar gerekliyse 500-2000W makineler

Gıda ( Gofret & Waffle ) Kalıp Temizliği

Gıda sektörü için hijyen çok önemlidir. Yiyecekler çok sıkı yönetmeliklere uygun olarak çok temiz bir ortamda işlenmelidir.

Bu yönetmelikleri karşılamak için kalıpların çevre dostu bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bundan dolayı gıda sektöründe kumlama ve kimyasal çözücülerin kullanılması mümkün değildir. Lazer temizlik, temiz ve kolay entegre edilebilir olmasından dolayı bunun gibi durumlar için harika bir çözümdür.

Hem düşük güç hem de yüksek güç sistemleri gıda endüstrisinde kalıp temizlemede kullanılabilir.

Kompozitler

Havacılıkta, uçakların kanatlarının üretildiği kalıplarını temizlemek için lazerle temizlik kullanılır. Kalıpların yapısının korunması gerektiğinden kumlama, bunun gibi dev kalıpları temizlemek için iyi bir seçenek değildir.

Ana malzeme zehirli kimyasallardan zarar görebileceğinden kimyasal kullanımı çok tehlikeli olabilir.

Temizlenecek alanlar çok büyük olduğundan yüksek hızlar gerekmektedir. Bundan dolayı yüksek güç sistemleri en iyi çözüm olacaktır.